Nasil Kilo Alabilirim

  • Yemekler bol yagli ve şekerli olmali , sicak olarak yenmelidir.
  • Her gun yemeklerden 1 saat kadar önce ve yatmadan hemen önce ac karnina : 1 bardak sicak sut icine 2 corba kaşigi bal 1 corba kaşigi tereyag konup iyice kariştirildiktan sonra icilir.
  • Sigara kesinlikle az icilmeli ve hatta birakilmalidir. Sigara iştahi keser.4) cay ve kahve iştahi kestiginden cok az icilmeli ve bol şeker konmalidir. Continue reading

Püf Noktalariyla Kilo Almak

Kilonun fazlası zararlı oldugu kadar çok zayıf olmakta bir o kadar zararlıdır bazı insanlar vardırki metabolizması çok hızlı çalışır işte bu nedenle yediklerini çabuk yakarlar ve kilo alamazlar bazıları genetik bazılarıda başka etkenlerden dolayı kilo almada zorlanır…

Kilo nasıl alınır: Kilo almak için gUnlUk kalori ihtyacınızdan fazla kalori almak gerekmektedir. mesela sizin gUnlUk kalori ihtiyacınız 3000kcal ise siz 4500/5000 yada daha fazla kalori alırsanız kilo almaya başlarsınız fakat buradaki pUf noktası şudur aldıgınız kaloriyi egzersiz Continue reading

Kilo Almanin saglikli yolları

İnsanların kilo alma ihtiyacının ya da isteğinin birçok nedeni vardır.

Yaşlılar, iştahsız oldukları için ya da sağlıklı yiyecekleri alamadıkları veya hazırlayamadıkları için sık sık istem dışı kilo kaybederler.

Ciddi bir hastalıktan dolayı kilo ve kas kaybetmiş olabilirsiniz.

Çok zayıf olduğunuz için biraz kilo aldığınızda daha iyi görünebileceğinizi Continue reading

Saglikli Besinler ve icerdigi Vitaminler

ACI MARUL Yaşamsal önem taşıyan maddeler, Eser element, Potasyum, Fosfor Yağ metabolizmasını düzenliyor, felç riskine karşı koruyor.
AHUDUDU C vitamini, Potasyum, Kalsiyum, Demir, Folikasit Virüs ve bakterilere karşı koruyor, tümör oluşumuna engel oluyor.
AVOKADO Doymamış yağ asidi Kalp ve kan dolaşımı için birebir. Kansere karşı koruyucu. Continue reading

Turp’un Faydaları

Kullanıldığı yerler: Tohumları % 35–50 yağ taşır. Uyarıcı, iştah açıcı, safra söktürücü ve mikropların üremesini önleyici özelliklere sahiptir. Eski tarihlerde salgın hastalıklara karşı önleyici olarak turp verildiği bilinmektedir.

 

Karaturp : Hardal esansı ve C vitamini ihtivâ eder. Kökleri salata olarak yenir. İştah açıcı, idrar ve safra söktürücü etkileri vardır.

 

Kırmızıturp: Hardal esansı, C vitamini taşır. Salata olarak yenir. Kuvvet verici, iştah açıcı ve balgam söktürücüdür.

 

Yabanî turp: Kökü ve yaprakları hardal esansı taşır. İştah açıcıdır.