Zayiflik Bir Sorun

Şimdiye kadar hep kilo vermek isteyenlerin sorunları ciddi anlamda ele alındı. Türkiye’de önemli bir gerçek de şişmanlığın hızla artmasının yanında zayıflığın pençesine düşmüş insanlarında çok fazla olmasıdır. Zayıflık gerçekten bir sağlık sorunu mu? Belki. Zayıf olmak besin tüketimine bağlı ise önemli bir sağlık sorunu olabilir. Aslında bu karmaşaları önlemek için önce tanımını yapmak da fayda var. Zayıflık vücut ağırlığının boy uzunluğuna oranla  daha az, vücut yağ dokusunun diğer dokulara oranla azalmış, enerji dengesizliği sonucunda oluşan bir sorundur.
 
 
Zayıflık birçok nedene bağlıdır.


Hormonal dengesizlik sonucu oluşabilir. En belirgini tiroid hormonlarının fazla çalışmasına bağlı hipertroidi sorunu bazal metabolizma hızını arttırır ve kişide enerji harcamasının artmasına bağlı oluşabilir.
Parazit, enfeksiyon vb… nedenlerle vücuda alınan besinin kullanımının engellenmesine bağlı olabilir.
Sindirim sistemi hastalıkları, dolaşım bozukluğu sorunlarına bağlı besinin yeterli enerji için kullanılmamasını sağlayan hastalığın bulunması.
Günlük beslenme sisteminin kalite ve miktar yönünden yetersizliğinin bulunması.
Öğün atlama ve sadece tek öğünde daha fazla yiyerek günlük gereken enerjiyi bireyin sağlayamaması olabilir.
Bu nedenle zayıflığı tadavi etmeden önce nedenini bilmek gerekir. Neden bireyin kilo almasının nasıl bir yöntemle daha hızlı sonuç alınmasını sağlamada önemlidir. Eğer hormonal nedenlere bağlı ise kişiye önerilecek uygun ilaç tedavisi ile sağlığına kavuşması sağlanır. Eğer besin alımındaki azlığa bağlı olduğu belirlenirse zayıf bireyin beslenme uzmanı ile birlikte yemek kalite ve miktar yönünden yetersizliği araştırılmalıdır.
 
 
Zayıf bireylerde;
Zayıf olan bireyin beslenme bilgi düzeyi ölçülmeli
1 haftalık yediği içtiği herşey not ettirilmeli, besin değeri düşük beslenmenin varlığı beslenme uzmanı tarafından kanıtlanmalı.
Bireyin beslenmeye ayırdığı bütçe bilinmeli. Eğer siz ona yapamayacağı önerilerle kilo almasını sağlamaya çalışırsanız hiçbir zaman başarılı olamazsınız.
Sık sık enfeksiyona yakalanıyorsa değerlendirilmeli ve bu dönemde kişilerin iştah değişiklikleri ve daha fazla beslenmesi gerektiği eğitilmeli.
Yanlış uygulanan zayıflama diyetinin varlığı araştırılmalı, çünkü dengesiz zayıflama rejimi bireyin hastalık derecesinde zayıflamasına neden olur. Buna en güzel örnekler genelde manken, balerin, jimnastikçi gibi meslekte bulunanlar, aneroksiya nervoza gibi yemek yeme davranış bozukluğu olanlar.
Hedef tartılarının ne olduğunu bireye sormalı, hedef tartısını bilmeyen ve devamlı kilo vermek için uğraşanlardan hala neden kilo ile ilgili takıntısı olduğu aydınlığa kavuşturulmalıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>