Zayıflık ne gibi sorunları beraberinde getirebilir?

Deri altı yağ tabakası, normal kilolu insanlarda sağlığı koruyucu etki gösterir. Zayıf bireylerde bu durum kişinin vücut ısısını korumayacak kadar incedir. Aşırı zayıflık, bağışıklı sistemini düşürür, yetersiz yedek depolar nedeniyle hastalıkların iyileşme süresi uzar. Hastalanma çok kolay oluşur. Çalışma verimini, yaşam kalitesini önemli derecede azaltır. Yorulma ve yorgunluk zayıflar için kronik sorundur.

Kilo almak isteyenlere öneriler: Unutmayın bazı bireyler için kilo almak kilo vermek kadar zor olabilir. En önemli nokta harcadığınız enerjiden daha fazla beslenerek depolarımızı dengeli bir şekilde artışının sağlanmasıdır. Çok önemli bir gerçek her alınan yarım kilo ekstradan 500-600 kalori daha fazla enerjiye ihtiyaç bulunmaktadır. Kilo alırken yağlanmak yerine kaskitlenizin daha fazla artması, deri altı yağ dokunuzunda yeterli oranda oluşması sağlanmalıdır.
 
 
Aşağıdaki tabloya bakarak hangi besin grubundan ne kadar yiyeceğinizi ayarlayabilirsiniz. Besin gruplarını öğrenin ve mutlaka yaşama gerçekçi şekilde bu eğitimi geçirin.
Zayıf bir gencin alması gereken minimum besinler listesi

Besinler Günlük alınması gerekli miktar
Et, kuru baklagil ve yumurtadan  1 yumurta, 1 küçük kase kuru baklagil yemeği 2-3 köfte kadar et
Süt ve süt ürünleri 1 büyük su bardağı süt veya yoğurt 2 karper kadar peynir
Sebze ve meyve 2 tabak sebze yemeği 1 tabak az yağlı salata 2 adet meyve
Tahıl grubu 8 orta dilim ekmek 2 kase bulgur veya pirinç pilavı veya makarna
Yağ grubu Yemekler bitkisel sıvı yağ ile hazırlanacak Günde 3 yemek kaşığı badem, ceviz, yer fıstığı
Şeker grubu 1 dilim kepekli undan yapılmış meyveli kek
Daha hizli kilo almak için bireyler doğal denilen saf karbonhidrat kaynaklarını almakta, yemeklerin yağlarını arttırmakta   cips, şekerli gazlı içecekler ve şekerli besinleri tüketmekte. Kilo alırken kalp sağlığınızdan olmak istemiyorsanız doğal beslenmeden vazgeçmeyin.
Daha sık besin tüketin.
Enerjisi yoğun sağlıklı besinlerle beslenmeye özen gösterin.
Sıvıları yemekle birlikte değil, yemekten 30 dakika önce veya sonra alın.
Diyet, light ürünlerden uzak durun.
Yatmadan önce ara öğün ekleyin.
Kendinizi aç hissetmeyebilirsiniz, iştahınızı açmak için olumlu girişimlerde bulunun. Yemeklerinizi arkadaşlarınızla birlikte tüketin veya besinleri cezbedici olarak hazırlayın veya değişik renkli yemekleri tabağınıza bölüştürün.
Besinlerin üzerinde etiketleri okuyarak enerjinizi sağlayacak besin seçimlerini takip edin.
Yemeklerinizi sizin rahatlığınızı sağlayacak iştahınızı kapatmayacak yerlerde tüketin.
Dolabınızda  çok sevdiğiniz besinleri bulundurun.
Yemeklerden önce yürüyüşe çıkın. Kısa yürüyüşler iştah açmaya birebirdir.
İştah çok kolay kaybolan bir davranıştır zayıflar için. Bu nedenle genelde yemek zamanlarında iştahınızı baskılayan, hoş olmayan konulardan kaçının. Özellikle stres sizi etkileyebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>